Bylica to jeden z najobficiej pylących i najbardziej uczulających chwastów w Polsce.

 

W Polsce jest za pyłkiem traw i brzozy, trzecią co do częstości przyczyną alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek.

Rodzaj Artemisia – bylica, liczy około  400 gatunków, które można znaleźć głównie na półkuli północnej. Bylica potrafi być dominującym elementem roślinności na obszarach suchych.

W Europie występujące najczęściej gatunki bylicy to chwasty. Część z nich posiada właściwości lecznicze (bylica cytwarowa, bylica piołun). Inne z kolei mogą być używane jako przyprawy (odmiany estragon i piołun). W naszym kraju najczęściej występuje bylica pospolita.

Łodyga bylicy jest prosta i wysoka. Kwiaty zbierają się w drobne koszyczki zwisające lub wzniesione - te z kolei tworzą kwiatostany złożone, takie jak wiechy lub kłosy. Kwiaty bylicy produkują bardzo duże ilości pyłku.

 

Bylica pospolita

Jest to najczęściej występujący w Europie Środkowej gatunek. Osiąga od 60 do 120 cm wysokości. Posiada rozgałęzioną, czerwonawą łodygę i pierzastosieczne liście.

Rośnie na glebach bogatych w azot. W Polsce można ją spotkać na nizinach oraz w górach. Potrafi rosnąć wszędzie - w zbożach, sadach, ogrodach, a nawet na śmietniskach. Bardzo łatwo się rozmnaża - wykorzystuje do tego nasiona, których jedna roślina może wytworzyć nawet kilkadziesiąt tysięcy.

 

Bylica piołun

W Polsce uznawana jest za pospolity chwast. Co ciekawe, w wielu krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych uprawia się ją jako roślinę leczniczą i przyprawę. Łodygi i liście mają szarą barwę. Bylica piołun osiąga od 40 do 120 cm wysokości. Podobnie jak Bylica pospolita rozmnaża się z nasion, a ponadto z części podziemnych. Jej liście zawierają olejek eteryczny zawierający m. in. trujący tujon czy gorycz absynytę.

Bylica piołun ma zastosowanie jako roślina lecznicza, przyprawowa czy aromatyzująca. Ziele bylicy piołun jest używane w produkcji absyntu.

 

Bylica estragon

Dorasta do 120 cm wysokości. Jest byliną uprawianą zarówno w Polsce, jak i w Europie. Posiada pojedyncze, lancetowane liście. Koszyczki kwiatowe są żółtawe i zwisające. Bylica estragon jest stosowana do wyrobu likierów czy musztardy oraz jako przyprawa do potraw.