Babka (Plantago) to występujący powszechnie rodzaj roślin z rodziny babkowatych, liczący około 250 gatunków. Nazwa rodzaju wywodzi się od łacińskiego planta (podeszwa) i ma związek ze skórzastymi liśćmi babek.

 

W Polsce babka rośnie dziko. Babka zwyczajna ma mnóstwo nazw zwyczajowych: babka wielka, babka szeroka, babka pospolita czy babka szerokolistna. Liście tego gatunku są większe od liści innych gatunków babek.

Kwiaty babki lancetowatej mają maksymalnie 3 cm długości. Natomiast kwiaty babki zwyczajnej mają nawet do 15 cm długości! Babka może być zarówno owadopylna, jak i wiatropylna. Babka lancetowata i średnia kwitną na bardzo dużym obszarze Polski - głównie w maju i czerwcu. Babka zwyczajna kwitnie w lipcu i w sierpniu.

Uczulenie na pyłek babki często towarzyszy uczuleniu na inne pyłki. W ostatnich latach, w Polsce obserwujemy stały spadek stężenia pyłku babki. Na południu Europy, stężenia pyłku babki są znacznie wyższe niż w naszym kraju, co może powodować objawy alergiczne w czasie podróży zagranicznych.