Brzoza jest drzewem pospolitym w północno-zachodniej i centralnej Europie.

 

Jej cechą charakterystyczną jest biała kora. Dzięki temu bardzo łatwo ją rozpoznać pośród innych drzew.

Alergeny pyłku brzozy są jedną z najczęstszych przyczyn kataru siennego. Objawy uczuleniowe zwykle pojawiają się nagle, a spowodowane jest to przeważnie gwałtownym początkiem pylenia brzozy z niezwykle wysokimi stężeniami pyłku już w pierwszych dniach jej kwitnienia.

Osoby narażone na bardzo wysokie stężenie pyłku brzozy mogą mieć objawy duszności, napadowego kaszlu czy ucisku w klatce piersiowej. Z uwagi na gwałtowność objawów łatwo można podejrzewać uczulenie na pyłek brzozy - jeśli te objawy występują u chorego na początku kwietnia i spadają przy unikaniu kontaktu z brzozą można podejrzewać właśnie uczulenie na alergeny brzozy.

Alergeny pyłku brzozy są bardzo silne i wywołują objawy alergiczne we wszystkich mających z nimi kontakt narządach. Wykazano już obecność zmian nawet w narządzie mowy przy ekspozycji na bardzo wysokie stężenie pyłku brzozy przy jednoczesnym braku objawów w obrębie nosa i spojówek. Dlatego bardzo ważne jest, aby utrzymywać pełną drożność nosa w czasie kwitnienia brzozy - nos jako filtr wyłapuje większość ziaren pyłku brzozy.